Borled markasıyla yeni bir sektöre giriş yaptıklarını ifade eden Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, ‘Dünyada artık ampullerin ömrü bitti ve LED aydınlatma devri başladı. 2017 yılında 50’ye yakın yeni iç aydınlatma, armatür modeli tasarladık ve ürettik. Türkiye ve dünya piyasalarına dağıtımına başladık’ dedi.

Haberaks TV ekranlarında, Genel Yayın Müdürü Sinan Sallabaş’ın sunduğu Samsun’un Nabzı programının bu haftaki konuğu Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez oldu.
Ölmez, 4 kıtada 75 ülkeye ihracat yapan, sağlıktan medyaya, aydınlatma ürünlerinden alüminyum ve bakır iletkenlere kadar pek çok alanda faaliyet gösteren Borsan Grup’un 2018 hedeflerini anlattı. Borled markasıyla yeni bir sektöre girdiklerini ifade eden Ölmez, birbirinden farklı, kaliteli ve modern iç aydınlatma, armatür modelleri ürettiklerini belirtti.

BENİM SIRRIM İŞTE BU

Birçok alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Ölmez, doğru insanlarla yoluna devam ettiğini ifade ederek, ‘benim sırrım bu’ dedi. Faaliyet gösterdikleri bütün şirketlerde ortaklarıyla hareket ettiğini vurgulayan Ölmez, alanında uzman ve doğru insanları bulmaya gayret gösterdiğini dile getirdi. Ölmez, “Dolayısıyla işin büyük bölümünü ortaklarım yapmış oluyor. Üretim sektöründe faaliyet gösterdiğimiz kendi şirketlerimde ise olabildiğince iyi profesyonellerle ya da çok iyi yetiştirdiğimiz insanlarla bu işleri yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

3K İLE HERKES KAZANIYOR

Ölmez, mimarı olduğu 3K Projesi’ne de değindi. Projenin 2008 yılında ortaya çıktığını dile getiren Ölmez, “Bu proje, 2008 yılında kurumsallaşmayla alakalı çalışmalarımızı başlattığımız dönemlerde ortaya çıktı. Danışmanlık aldığımız şirketle şöyle bir karar aldık. ‘Kendi yöneticilerimizi yetiştirme çalışması yapalım. Belki birkaç sene kaybedeceğiz ama en azından kendi mutfağımızdan birilerini yetiştireceğiz’ dedik. Ardından ‘Türkiye’de ismi en iyi olan birkaç üniversiteden iyi de paralarla yeni mezun, idealleri olan arkadaşları alalım ve yetiştirelim’ dedik. 10 sene sonraki yöneticileri kendi mutfağımızdan yetiştirelim şeklinde bir karar aldık. Bazı iyi üniversitelerle temaslara geçtik, o dönemlerde, ‘Öğrenciler, batıdaki profesyonel şirketlere sıcak bakıyor’ şeklinde cevaplar aldık. Daha sonra OMÜ ile bu çalışmayı yapmayı düşündük, üniversite yönetimiyle temasa geçtik. Uzun bir çalışma dönemi oldu ve iyi bir noktaya geldik. Üniversitede de bu konuda hevesli oldu, nihayetinde bu çalışmayı bir protokole dönüştürdük. Proje, herkes için avantaj sağlıyor, öğrenci para kazanabiliyor, sanayici için de büyük bir avantaj, biz yetişmiş bir eleman için büyük paralar ödüyoruz. Böyle olursa herkes kazanıyor, öğrenci, üniversite ve sanayici kazanıyor. Hal böyle olunca projenin ismi ‘3K olsun’ dedik. Öğrencilerin seçimiyle alakalı bazı kriterler de getirdik. Çok zengin bir ailenin çocuğuysa ‘bu öğrenciyi almayalım’ dedik. Doğu illerinde ya da bizim bölgemizde yaşayan, Samsun’da yaşayabilen, çalışmayı hedef edinen öğrencileri seçtik. Projeyle aldığımız ve şu an devam eden, başarılı olan arkadaşlarımız var. Projenin YÖK tarafından kabul edilmesi beni çok mutlu etti. İnşallah bu çalışmalar ivme kazanarak, devam edecek” ifadelerini kullandı.

BU KONUDA ROMAN BİLE YAZARIM

2017 yılı değerlendirmesi yapan Ölmez, Türkiye’de önemli ve heyecanlı çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 2016 yılında Türkiye’nin uçurumun kenarından döndüğünü belirten Ölmez, 2016’ın zorluklarının 2017’ye de yansıdığını dile getirdi. Kötü bir yılı geride bıraktıklarını kaydeden Ölmez, 2017 yılının son dönemlerinde faaliyette olan 16 şirketin hiçbirinin eksiyle yılı kapatmadığını vurguladı. Ölmez, “2017 yılı Türkiye ve Borsan Grup için aslında çok harika bir yıl olmadı. Bu arada 2013 yılında alıp, 2014 yılında faaliyete geçirdiğimiz İtalya Milano’daki özel tasarım kablo yapan fabrikamızı 2017 yılında aldığımız bir kararla Türkiye’ye taşıdık. Bu gelişmeyle alakalı roman bile yazabilirim. Büyük zorluklar çektik ama başardık. Geçen ay itibariyle de üretime başladık. Burası Türkiye’de bir ilk…Zayıf akım denilen kabloların daha spesifik olanları yapılıyor. Yani uzay, robot, makine sanayinde kullanılan çok özel tasarımlı, ihtiyaca göre üretilmiş iletişim, haberleşme ve alarm gibi kablolardan bahsediyoruz. Bu kablolar artık Samsun’da üretiliyor. Ancak bunun büyük pazarı Avrupa, onun için Milano’daki depomuzu faal tutuyoruz. Fransız telekomünikasyona, 2021 yılına kadar özel tasarım kablolarını biz vereceğiz, böyle bir anlaşmamız var. Ayrıca Norveç, İsveç gibi teknoloji üreten fabrikaların özel tasarım kablolarının birçoğunun onaylı tedarikçileri arasına yer alıyoruz” diye konuştu.

BEN TÜRKİYE’DE ADNAN ÖLMEZ’İM…

“Ben Türkiye’den başka hiçbir ülkede kendimi huzurlu hissederek, yaşayamayacağımı anladım. Ben yaşlanınca beni mutlu edecek yer Samsun” diyen Ölmez, etrafındaki insanlara, ‘Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi imkanlarla, ne kadar parayla giderseniz gidin, orada mültecisiniz’ dediğini söyledi. Türkiye için çalıştıklarını belirten Ölmez, “Çünkü biz bu ülkede, birinci sınıf insanız. Yurtdışındaki bütün kazanımlarımı, eleştirilerime rağmen ülkeme getirerek, yatırım yapıyorum. Ne olursa olsun ben Türkiye’de Adnan Ölmez’im…“ dedi.

SİYASET BANA GÖRE BİR İŞ DEĞİL

‘Siyasete girecek misiniz?’ sorusunun çok fazla sorulduğunu ifade eden Ölmez, “Siyaseti küçümsemiyorum ama siyaset bana göre bir iş değil. Ben her şeyi olduğu gibi anlatmayı seven bir insanım ve yapım siyaset yapmaya uygun değil. Üretmeyi seven, kalbinden geçeni söyleyen bir insanım ve bunlar da siyasetle yan yana gelecek şeyler değil. Onun için net olarak söyleyeyim: Siyaseti hiç düşünmedim, gençlik yıllarımda siyasetin içine girdim ve o dönemde de siyasetin bana göre bir iş olmadığını gördüm. Onun için hiçbir zaman profesyonel manada siyaseti düşünmedim, bundan sonra da düşüneceğimi zannetmiyorum” ifadelerine yer verdi.

BÜYÜK KIRGINLIKLARIM VAR

Samsunspor’un yaşadıklarına da değinen Ölmez, Samsunspor’un şehir için bir marka olduğunu dile getirdi. Ölmez, “Aslında bu son dönemlerde yaşanılanlar sürpriz değil sonuca baktığınız zaman ne yapıldığına dair bir ayna. Uzun yıllardır Samsunspor’un düze çıkmasının çok zor olduğunu ifade ettim, halen de aynı şeyi söylüyorum. Ortada büyük bir borç yükü var, bu kadar yükün altında takımın kalıcı bir başarı elde etmesi çok zor. Ama Samsunspor, hepimizin markası ve hepimiz bu markayı yukarı taşımak için gayret gösteriyor. Samsunspor’un içinde bulunduğu durum aslında herkes kadar beni de çok üzüyor. Ama bu beklenmeyen bir sonuç değil, bu noktaya geleceği çok açıktı. İlk defa Vali Kaymak’ın önderliğinde başlayan bu kampanyanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ben Samsunspor’a elimden geldiği kadar destek vermişimdir ama futbolun çok nankör bir iş olduğunu, futbol yöneticiliğinin bana göre bir iş olmadığını gördüm. Elimden gelen bütün fedakarlıkları yaptım, ciddi anlamda kırgınlıklarım var. Son yıllarda futbol izleme zevkimi bile kaybettim. Futbol, siyaset gibi ilgimi çekmeyen bir şey. Futbol, artık spor olmaktan çıktı. Samsunspor ve futbol, çok başka bir şey, biz elimizden geldiğince destek vereceğiz. Samsunspor, hepimizin” şeklinde konuştu.

BORLED IŞILDIYOR

Önemli ve yeni bir sektöre girdiklerine dikkat çeken Ölmez, dünyada artık ampullerin ömrünün bittiğini ve LED aydınlatma devrinin başladığını kaydetti. 2016 yılında bu konuda AR-GE çalışmalarına başladıklarını aktaran Ölmez, 2017 yılında da 50’ye yakın yeni iç aydınlatma, armatür modeli tasarladıklarını ve seri üretimine aralık ayı itibariyle başladıklarını söyledi. Ölmez, “Türkiye ve dünya piyasalarına dağıtımına başladık. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz, kaliteli ve muazzam alt yapı laboratuvarlarımızı kurduk. Borled markası ile üretim yapıyoruz. İyi bir yatırım yaptık, çok güzel modeller ürettik, kaliteli ürünler yaptık. Şu anda Avrupa, Türk cumhuriyetleri, Ortadoğu, Afrika piyasalarındayız. Aydınlatmadaki hedefimizin yüzde 70’i ihracat olacak. Türkiye, dünyanın önemli kablo üretim merkezlerinden biri. Borsan da bu işin Süper Ligi’nde olan birkaç üreticinden bir tanesi” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SEKTÖRÜNE YEŞİL IŞIK

Eğitim sektörüne büyük bir ilgi duyduğunu dile getiren Ölmez, “Eğitim sektörüyle ilgili net bir şey yok ama fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Somut, netleşen bir şey yok. Eğitim sektörüyle alakalı ortaklarımızla birlikte görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Sağlık sektörüne 2006 yılında girdiklerini ifade eden Ölmez, “Medicana ile olan işbirliğimiz 2011 yılında başladı. Medicana, Türkiye’nin en büyük ve en kaliteli sağlık gruplarından biri. Böyle kaliteli bir sağlık grubunu Samsun’a getirmekten büyük bir gurur duyduk. Medicana Samsun, bugün Karadeniz’in en önemli sağlık kurumlarından biri. Beni her zaman sonuç ilgilendirir ve sonuca baktığımız zaman; hasta memnuniyeti çok üst düzeylerde, bu da bizi mutlu ediyor. Herkese çok teşekkür ediyorum” sözlerini kaydetti.