Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketinden biri BORSAN GRUP ENFLASYONLA MÜCADELEDE YERİNİ ALIYOR

Sanayi, üretim ve ticaret sektörlerinde 35 yıla yaklaşan köklü bir geçmişe sahip bulunan Borsan Grup, “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” kapsamında sorumluluk yükleniyor. Grubun aydınlatma ve LED ürünlerinde yüzde 10 indirim kararını, Borsan Grup CEO’su Mehmet Arbek Akay açıkladı.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında gerçekleşen yüzde 10 indirim hareketine, merkezi Samsun’da yer alan, Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Borsan Grup da katılıyor.
Türkiye’nin geleceği ve ekonominin iyileşmesi için ellerinden gelen her şeyi görev kabul ettiklerini dile getiren Borsan Grup CEO’su Mehmet Arbek Akay, grubun Borled markası ile ürettiği aydınlatma ve LED ürünlerinde yüzde 10 indirim yapacaklarını söyledi.

Borsan Grup, Zorlu Ekonomik İklime Rağmen İstihdamı Yüzde 20 Artırdı

Mehmet Arbek Akay, Borsan Grup’un, mobilya, aydınlatma ve LED üretimi, alüminyum kablo, bakır kablo ile özel tasarım kablo alanında faaliyet gösteren şirketlerinin 5 fabrikada gerçekleşen üretim fonksiyonlarını, geçtiğimiz yıl Samsun’da konsolide ettiğini dile getirdi.
Yıl içerisinde, ekonomide yaşanan zorluklara rağmen istihdamı yüzde 20 arttırdıklarını söyleyen Mehmet Arbek Akay, “İstanbul ve İtalya’daki fabrikalarımızın da taşınmasıyla, üretim fonksiyonlarımızı Samsun’da konsolide etmemiz, bize operasyonel rekabet avantajı kazandırdı; Samsun ilinin ekonomik ve sosyal hayatına olumlu katkı sağladı. Çok güçlü ve rekabetçi bir ortamda üretim yapmaya devam ediyoruz. Kendi alanımızda yurt içi ve ihracat pazarlarımızda güçlü bir konuma sahibiz. Ekonomide yaşanan oynaklık, özellikle iç piyasada bizi de kısmen etkiledi. Ancak Borsan çok güçlü bir şirket. Küresel çatışmaların ve bunların yansıması ekonomik belirsizliklerin, günümüzün yeni normali olduğunu biliyoruz. Oluşabilecek zorluklara önceden hazırlıklıydık, önlemlerimizi almıştık. Aldığımız önlemler neticesinde, işçi çıkarmamakla kalmadık, sadece Borsan Kablo bünyesinde istihdamımızı yüzde 20 arttırdık. Borsan Grup olarak toplamda 2 bin 200 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz” dedi.

“Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na tam destek”

Borsan Grup’un Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten onur duyduğunu ifade eden Mehmet Arbek Akay, sözlerine şöyle devam etti: “İçerisinde bulunduğumuz ekonomik koşullar, Türkiye’yi son iki yılda çok zor bir süreçle karşı karşıya bıraktı. Biz, bu sıkıntıları şirket olarak nasıl aşarız ve daha da önemlisi, ülkemizin ekonomik gücünün dirençli yapısına nasıl katkı sağlarız diye bir çaba içerisine girdik. Samsun’un ve ülkemiz ekonomisinin önde gelen şirketlerinden biri olarak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında sorumluluklarımızın farkındayız ve büyük destek verme arzusu içerisindeyiz. Ham maddesi kıymetli metal ve plastik gibi tamamen dövize bağlı sanayi ürünlerimizde katkı yapma şansımız kısıtlı. Öte yandan, aydınlatma ve LED gurubu ürünlerimizle, biz de indirim kampanyalarına destek vereceğiz. Bu ürünlerde, bu haftadan itibaren bu ürünlerde yüzde 10 indirim yaparak kampanyaya dahil olduk. Umuyoruz ki ülkemiz bu zorlu süreçten daha da güçlü çıkıp, geleceğe daha aydınlık bir şekilde bakabilir. Şirket olarak bunun için elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırız. Zor zamanların ardından, ülkemizi ve toplumumuzu güzel günlerin beklediğinin bilincindeyiz. Tüm emeğimizi ve bakış açımızı bu yöne doğrulttuk. Ekonomi yönetiminde bu yönde atılan adımlara, ülkemiz için daha çok çalışıp, daha çok katma değer üreterek destek vereceğiz. Gelecekteki 5 sene içerisinde elektronik sektörü ve kablo sektöründe Türkiye’nin en değerli firmalarından bir tanesi olma hedefiyle koşmaya devam ediyoruz.”

“Katma değeri daha yüksek ürünlere yöneliyoruz; ARGE Merkezimiz 2 Ay İçerisinde Faaliyete Geçecek”

Türk sanayisinde, katma değeri yüksek ürünlere ihtiyaç duyulduğunu belirten Akay, “Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda, Türkiye’deki katma değerli ürünlerin artması yönünde ciddi proje çalışmaları yapıyoruz. 2 ay içerisinde faaliyete geçmesini hedeflediğimiz ARGE Merkezimizle, katma değerli ürünler, savunma sanayi ürünleri, havacılık sektörü ve medikal gibi birçok alanda ürünlerimiz olacak. Gelecek dönemde ürün ve satışta rekabetçiliğimizi daha da ileriye taşımayı ve 2019 yılında ihracatta da yüzde 75’lik bir orana ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’ye katma değer sağlayan ve hizmet veren bir şirket olarak çalışmaya devam edeceğiz. Şirketlerimizde önemli kültür değişiklikleri ve globalleşmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.